דברים שחשוב לדעת על ויטמין בי 12

דברים שחשוב לדעת על ויטמין בי 12

 

דברים חשובים לדעת על ויטמין בי 12

תיאור כללי
בי 12 הוא אולי הויטמין הכי מוכר וידוע לציבור הכללי מכיוון שתפקידיו חשובים מאוד ומחסור בו הוא יחסית נפוץ.
ויטמין B12 הוא סדרה של תרכובות מקבוצת ויטמיני B  בעבר כל ויטמיני B  נחשבו לוויטמין אחד כיום עם התפתחות הטכנולוגיה התברר שזהו שלל של ויטמינים שונים שלכל אחד תפקיד ייחודי. ויטמין 12  B היא עצמה סדרה של תרכובות קרויה גם קובלמינים. ויטמין B 12 מיוצר על ידי חיידקים ספציפיים שמצויים באדמה או במעי שלנו. הוא מסיס במים ונאגר בכבד לאורך זמן . לטבעונים צמחונים נשים בהריון ואנשים מעל לגיל המעבר מומלץ לצרוך את התוסף של הוויטמין בנוסף לתזונה היומיומית.

 

 

 
תפקידים
לויטמין B 12 שלל רחב שלתפקידים בגוף שלנו השפעתו העיקרית היא על מערכת העצבית שלנו ועל מערכת העיכול שלנו המכונה ''מערכת העצבים השנייה '', חיונית לייצור כדוריות דם אדומות ושמירה על נפח דם תקין ולייצור תאי במח העצם , רכיב חיוני ביצירת חומצות גרעין של הDNA, משמש פעיל כקו אנזים(חומר המפעיל אנזימים)  ובכך עוזר לשפעול ולפרק חלבונים שונים בגוף ולייצר נוירוטרנסמיטרים אשר מהווים מתווכים בין המוח והעצבים ומביאים לתפקוד ברמה גבוהה יותר. משפיע על הפרשת מלטונין וסרוטונין המסייעים לאיזון האנרגיה והשינה. חשוב לייצור תאים ועיבוד חומרים המזינים את המוח ומשפרים את יכולות הקשב והריכוז שלו.

 

 

ספיגה
לוויטמין B  12 יש לא מעת סיבות וגורמים לאי ספיגה של הוויטמין החל מחלות שונות כגון: אנמיה או מחלות מעי דלקתיות, תת פעילות של חלבונים שונים מחסור פקטור פנימי, תת תזונה בעיקר וטבעונים וצמחונים, תחרות של חיידקים שונים כמו תולעים טפילות במעי מול ה B 12 תרופות מסוימות ועוד. מומלץ לאכול לצד הוויטמין מאכלים המכילים  מינרלים כמו: מגנזיום וסידן התורמים לפירוק חלבונים ובכך מסייעים לספיגה תקינה של הוויטמין B 12 . חומצה פולית 9- Bגם היא אחראית לבניית ה DNA לכן מומלץ לצרוך אותן יחד. בעולם תוספי התזונה הגיעו למסקנה שהצורה הטובה ביותר לצרוך B 12 היא בצורת מתילקובלמין הצורה בטבעית של הוויטמין 

 

 

התוויות נגד 
לא נמצאו התוויות נגד B12

מעבר לחנות ויטמין בי 12

 


השאר תגובה

תגובות יאושרו לפני פרסומן על פי מדיניות האתר