שמירה על הגוף בתקופת האביב על פי הרפואה הסינית

שמירה על הגוף בתקופת האביב על פי הרפואה הסינית

שמירה על הגוף בתקופת האביב על פי הרפואה הסינית

 

תקופת האביב והפריחה בפתח, על פי הרפואה הסינית, האביב משויך לאלמנט העץ והאיברים הקשורים לאלמנט זה הם הכבד וכיס המרה. תקופת האביב מאופיינת בתנועה ובהתחדשות - זמן להתחלות חדשות ולמימוש רעיונות ושאיפות שדחינו.
על פי הרפואה הסינית תקופת האביב היא זמן לניקוי (בדומה קצת ליהדות וחג הפסח), הכבד האחראי לניקוי רעלים מהגוף, לזרימה תקינה של אנרגיה (צ'י) ודם בכל חלקי הגוף. למרבה הצער, אורח החיים המודרני חושף את הכבד לרעלנים שמשבשים את פעולתו. האוויר, התזונה, הסטרס וקצב החיים מכבידים על הכבד, ונוצרים תסמינים כגון עייפות, חולשה, כאבי ראש, בעיות עיכול, עצבנות, נשירת שיער, בעיות עור, בעיות שינה ועוד. 
לקראת האביב חשוב לסייע לגופנו בניקוי ובהתחדשות.
הטעם השייך לאלמנט העץ הוא הטעם החמוץ שנשלב במזונות במידה מתונה. כדאי למשל להתחיל את הבוקר עם מיץ לימון סחוט וכף שמן זית, שילוב שיסייע בהנעת הכבד.
במהלך היום מומלץ לצרוך ירקות ירוקים כגון ברוקולי, תרד, ארטישוק, קייל, כוסברה, אספרגוס, ושעועית ירוקה. הנבטת קטניות וזרעים, מוסיפה לערכם התזונתי ושעועית המאש לדוגמה יעילה מאד בניקוי הכבד וכלי הדם. ניתן לשלב חליטות צמחים כמו שן הארי, גדילן מצוי, סרפד, ארטישוק, לימונית, לואיזה, ומליסה. אומגה 3 - חומצת שומן חיונית - עוזרת לזרימת הדם ומחזקת את הכבד. כדאי להרבות בפעילות גופנית. 
מומלץ להימנע ממזונות מתועשים ומעובדים, קפאין, פחמימות פשוטות (בעיקר סוכר וקמח לבן), מאכלים מתובלים מאד, ממתיקים מלאכותיים וצבעי מאכל ולנסות להימנע ככל האפשר מעומס וממתח נפשי.

 


השאר תגובה

תגובות יאושרו לפני פרסומן על פי מדיניות האתר