אילו תספים מומלץ לקחת בהריון?

אילו תספים מומלץ לקחת בהריון?

רק גילית שאת בהריון (או שאת מתכננת הריון בקרוב) וכבר מתחילות הרשימות. מה לאכול בהריון? אילו תוספי מזון לקחת? אילו בדיקות לעשות? ועוד... אז כדי להקל, ריכזנו לך רשימת תוספי מזון למומלצת לכל אישה, החל מתחילת ההיריון ועד לאחר הלידה.

חומצה פולית. עליה אין עוררין. לא משנה מי הרופא או המטפל שלך, כולם יגידו לך שאת חייבת ליטול חומצה פולית מהרגע בו גילית שאת בהריון. יש אפילו מי שימליץ לך ליטול חומצה פולית כחודשיים לפני הכניסה להריון, באם מדובר בהריון מתוכנן מראש.

למה? נטילת חומצה פולית מוכחת כמסייעת למנוע מומים בעובר וחיונית לצורך התפתחות תקינה של מערכת העצבים בעובר. כמה ליטול? 400 מק"ג ביום. ועל פי גישות חדשניות מומלץ ליטול 800 מק"ג ביום. חשוב לרכוש תוסף שכתוב שהחומר  הפעיל בו הוא "מתיל פולאט" (ולא חומצה פולית)

ברזל. נטילת ברזל חיונית לא רק לנשים שיש להן חוסר בברזל, אלא חשובה לכל אישה, גם נשים שאוכלות בשר או שיש להן ערכי ברזל טובים. זאת משום שבמהלך ההריון העובר "לוקח" את כל הברזל של האמא ומרוקן אותה מהמחסני ברזל שלה. העובר זקוק לנוכחות ברזל לצורך התפתחות תקינה, של מערכת הדם והתאים וחשובה גם לצורך התפתחות תקינה של מערכת העצבים בעובר.

כמה ליטול? עבור אישה שאין לה חוסר בברזל (וראוי לבדוק ערכי ברזל לפחות פעמיים במהלך ההריון) המינון המתאים הוא 30 מ"ל ליום. עבור אישה שיש לה חוסר בברזל או שאינה אוכלת מזון מהחי, יש ליטול כמות כפולה ואילו יותר, של ברזל ליום.

איזה ברזל עדיף לקנות? שאלה קשה. כל אחת תצטרך למצוא את הברזל שהכי "נעים" לה בגוף, שאינו גורם לעצירות ולנפיחות. בגדול, ברזל עדין וברזל שמגיע בנוזל או אבקה, נחשב קל יותר לעיכול לעומת ברזל בכמוסה.

אומגה 3. מתחילת ההריון ועד שבוע 35 יש ליטול תוסף אומגה 3. אומגה 3 ניתן לקבל ממקור דגי (מדגי ים צפוני) או ממקור צמחי (כמו מרווה מרושתת) בהריון חשוב ליטול אומגה 3 מסוג ALA המצוי המקורות צמחיים, והוא עושה המרה והופך בגוף לאומגה 3 פעילה.

למה? נוכחות אומגה 3 במהלך היריון חשובה לצורך התפתחות תקינה של המוח ומערכת העצבים של העובר.

ויטמין D וסידן – ויטמין D חיוני לכל אישה בהריון וגם לאחר הלידה. סידן נדרש בעיקר לנשים שיש להן בעיית ספיגה של סידן או חוסר בסידן. לדוגמא נשים אשר נוטלות תרופות מסויימות, לדוגמא תרופה לאיזון בלוטת התריס גורמות לאורך השנים לחוסר בסידן.

פרוביוטיקה. פרוביוטיקה אינה חיונית לעובר, אך היא חיונית להרבה נשים במהלך הריון, הן כדי לסייע בעצירות (הנפוצה מאוד במהלך ההריון) והן כדי לחזק את פעילות מערכת העיכול והמערכת החיסונית.

מולטי ויטמין או יוד. בהריון יש חשיבות לנטילת מולטי ויטמין מאחר והוא מכיל כמות קטנה ומדוייקת של כל המינרלים והויטמינים, גם הויטמינים שפחות מוכרים. מבן כל הויטמינים המצויים בתוסף מולטי ויטמין, יוד הוא החשוב מכולן.

למה? יוד הוא מינרל החיוני לתפקוד תקין של בלוטת התריס ולייצור הורמונים הקשורים לבלוטת התריס. חוסר במינרל יוד בהריון עלול לפגוע בפוטנציאל הקוגניטיבי של היילוד.

 למעבר לרכישת תוספים להריון וללידה

נכתב על ידי צוות האתר.


השאר תגובה

תגובות יאושרו לפני פרסומן על פי מדיניות האתר